Copyright © 2019 Václav Vodička  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: vaclav.vodicka@seznam.cz
MEMORIÁL JOSEFA KŘIVKY
Večerní kritérium ulicemi města Pardubic

Josefa ,,Emana" Křivku, rodáka  ze Spojila, objevil pro  cyklistiku  Jaroslav Krátký  ze Sezemic. Křivkovy  závodnické  začátky  byly  v KČV  Holice,  odkud  později  přešel  do  klubu VCHZ  Pardubice.  S  největšími  cyklistickými  úspěchy  je  spojeno  jeho  působení  v  dresu tehdejšího armádního klubu ÚDA Praha, kde absolvoval vojenskou základní službu. V  letech  1953­-1963  patřil  mezi  nejlepší  cyklisty  Československa.  Společně  s  J. Veselým,  Vl.  Růžičkou  a  J.  Kubrem  tvořili  základ  týmu  pro  Závod  míru,  jehož  byl několikanásobným účastníkem, v letech 1954­-1955 jako člen vítězného družstva. Mezi jeho největší  úspěchy  v  májových  etapách  tohoto  závodu  mezi  Prahou,  Berlínem  a  Varšavou patřil  jeho  8.ročník,  kdy (5.  5.  1955)  ve  IV.  etapě  z Tábora  do Karlových  Varů (215  km) zvítězil a v následujícím ročníku ve stejný den v etapě tentokrát z Katovic do Vratislavi (185 km) skončil na stříbrném stupínku za vítězným Kolumbetem. Nejlepšího celkového výsledku pak dosáhl o tři roky později v roce 1959, kdy obsadil dvanácté místo.
Josef Křivka  dosáhl  také řady  úspěchů  při  mistrovství  Československa  na  silnici,  v cyklokrosu i v závodě za motorovými vodiči ­ mistrem v roce 1954, čtyřikrát druhý a jednou třetí. V roce 1957 se stal vítězem nejdelšího závodu u nás, Praha ­ Karlovy Vary­ Praha a dvakrát skončil druhý v etapovém závodě Kolem Slovenska.

Josef Křivka zemřel předčasně po těžké nemoci v Praze v roce 1971 ve věku 41

Již tři roky po jeho smrti byla položena tradice jedné z nejvýznamnějších pardubických sportovních akcí, cyklistického kritéria v samém centru města ­ Memoriálu Josefa Křivky. Jeho pořádání se ujaly pardubické cyklistické kluby, neboť mnoho pardubických cyklistů projelo společně s Křivkou nespočet tréninkových kilometrů. Již od samého začátku byl Memoriál obsazován cyklisty těch nejzvučnějších jmen,  byl  většinou  posledním  doladěním  formy  před  Závodem  míru.  Účast  na  tomto  sportovním podniku byla a dosud je vždy prestižní záležitostí. O významu tohoto závodu vypovídá i to, že záštitu nad závodem tradičně přijímá primátor města Pardubic a je již mnoho let zařazován mezi významné sportovní akce města.  

JOSEF KŘIVKA